PITAŠ SE DA LI SI MOŽDA TRUDNA? 

Ispod je lista pretpostavki (onog što možda osjećaš), vjerovatnoća (onog što doktor može vidjeti)  i sigurnih (100%) simptoma trudnoće.  Prema studiji objavljenoj u  ‘Journal of Clinical Epidemiology’, većina žena (59%) osjeti simptome trudnoće do pete ili šeste nedelje , dok 89%  njih osjeti  simptome do osme nedjelje. Neke žene nemaju nikakve simptome. Ako misliš da je moguće da si trudna, jako je važno da kontaktiraš svog ljekara!

PRETPOSTAVKE

Ovi simptomi se tradicionalno vezuju za trudnoću, ali mogu biti povezani i sa drugim zdravstvenim problemima. Zato je bitno da, ako osjećaš bilo koji od ovih simptoma, kontaktiraš svog ljekara:

  • Izostanak menstruacije (amenoreja)

  • Bolne i osjetljive grudi

  • Boja areola postaje tamnija (prostor oko bradavica na grudima)

  • Mučnina i povraćanje

  • Povećan umor

  • Češće mokrenje

  • Pojava iscjetka 

  • Grčevi u abdomenu

VJEROVATNOSTI

Ovo su pokazatelji koje tvoj ljekar može provjeriti i iz kojih može zaključiti da si trudna. Neizostavno je dodati da i ovi simptomi mogu biti pokazatelji drugih zdravstvenih problema i moraju se pratiti u daljem potvrđivanju “sigurnih” znakova trudnoće. 

  • Povećanje abdomena 

  • Vaginalne i cervikalne promjene (znaci po Goodell-u i  Chadwick-u)

  • Pozitivan test na trudnoću (povećena vrijednost HCG hormona u krvi ili urinu)

SIGURNI ZNAKOVI

To su pokazatelji na osnovu kojih se 100% utvrđuje da je žena trudna i da ne postoji drugo medicinsko stanje koje uzrokuje njene simptome:

  • Posmatranje embrija ili fetusa preko ultra-zvuka ili drugom tehnikom 

  • Detekcija rada srca kod fetusa (uobičajno se koristi dopler i CT) 

  • Praćenje pokreta fetusa od strane stučnog osoblja

Možda si primijetila da pozitivni test na trudnoću (kupljen kod kuće ili ljekara) nije 100% siguran način za dokazivanje trudnoće. Korištenje ultrazvučne tehnologije koja omlgućava da vidite bebu ili čujete otkucaje njenog srca je široko prihvaćen praktičan način potvrđivanja trudnoće. Ipak, kućni test na trudnoću može biti do 99% tačan ako se koristi ispravno i može biti prvi korak ka utvrđivanju trudnoće. 

Ukoliko ti je potrebna preporuka za povjeriljivog i stručnog ginekologa, kontaktiraj nas.

Možemo ti ponuditi i test za trudnoću (urinarni) besplatno, ali uz zakazivanje termina kod nas. Klikni ovdje da se naručiš.

Obrati pažnju na to da se urinarnim testom na trudnoću ne može stopostotno utvrditi trudnoća, jer su oni više mjera za nivo HCG hormona u vašem urinu. Glas za život nije medicinska ustanova i ne možemo davati dijagnoze ili medicinske savjete. Usluga davanja besplatnog testa na trudnoću dozvoljava vam da dođete do urinarnog HCG testa u našim prostorijama, razgovarate s našim timom, a zatim se javite  zdravstvenoj ustanovi za sve dalje savjete  


KALKULATOR DANA PORODA 

Baziran je na danu vjerovatnog začeća i/ili zadnjeg menstrualnog ciklusa. Možeš izračunati koliko dugo si trudna i dan porođaja - ovdje.  


FAZE RAZVOJA FETUSA

Želiš naučiti više o razvoju bebe i o tome šta možeš očekivati tokom svake dobne faze? Nauči više ovdje:

  • RAZVOJ BEBE

    U trenutku kada se jajašce sjedini sa spermijem, počinje novi život. To se naziva začeće. Otac i majka daju po 23 hromozoma, ukupno 46. Hromozomi određuju boju očiju, kose, spol, visinu te to znači da od samog začeća novi život ima svoj jedinstveni DNK koji nikad ranije nije postojao niti će se ponoviti.

    MAMINA ISKUSTVA

    Trudnoća se računa od datuma zadnjeg menstrualnog ciklusa (LMP), tako da si trudna već dvije sedmice kad se začeće desi. Neke žene osjećaju blage grčeve tokom ovog vremena, dok mnoge neće ni znati da su već trudne.

  • RAZVOJ BEBE

    Beba je veličine zrna maka. Ćelije se ubrzano množe i počinju se ‘specijalizirati’ za buduće funkcije (npr. srce,pluća itd.).

    MAMINA ISKUSTVA

    Nemaju sve žene simptome trudnoće, ali one koje imaju mogu osjetiti bol u grudima i mučninu.

  • RAZVOJ BEBE

    Iako srce nije potpuno formirano ono već kuca. Bebine oči, nos i uši počinju se formirati.

    MAMINA ISKUSTVA

    Više od pola žena počinje osjećati simptome do ovog perioda. Neki uobičajni simptomi su mučnina, povraćanje, često mokrenje, osjetljive grudi i promjene raspoloženja.

  • RAZVOJ BEBE

    Bebini očni kapci se počinju formirati, kao i prsti na rukama i nogama.  Beba se u ovoj sedmici trudnoće počinje pokretati, mada majka to ne osjeća. Respiratorni sistem se počinje razvijati i nervi se počinju povezivati. 

    MAMINA ISKUSTVA

    Kao dodatak simptomima 6. sedmice, neke žene imaju bijeli vaginalni iscjedak, glavobolje i nadutost stomaka. Čak 90% žena ima neke od simptoma u ovom stadiju trudnoće.

  • RAZVOJ BEBE

    Nokti na rukama i nogama počinju rasti. Beba već može stisnuti šaku. Krajem 12. sedmice svi bebini vitalni organi su “na svom mjestu”. Krajem 13. sedmice završava se prvi trimestar trudnoće!

    MAMINA ISKUSTVA

    Kako beba raste neke od žena osjećaju skraćivanje daha i ubrzani rad srca. Javlja se averzija prema određenoj hrani i osjećaj punoće je također uobičajan. Ipak, kako se približava kraj prvog trimestra, neke žene osjećaju smanjenje simptoma!

  • RAZVOJ BEBE

    U ovoj fazi muške i ženske genitalije postaju prepoznatljive. Beba može štucati i sisati svoj palac. Pomjerati obrve, smješkati se i praviti izraze lica. Beba je aktivna i konstantno se pomjera, ali vi to ne osjećate.

    MAMINA ISKUSTVA

    Neki simptomi već prestaju a drugi se počinju javljati. Neke žene primjećuju da se apetit vratio. Ovisno o tome koliko ste ranije trudnoća imali, to može postati vidljivo. Zapamti, svaka je žena različita i svaka trudnoća je različita! Ne postoji  ispravan ili pogrešan “izgled” u trudnoći.

  • RAZVOJ BEBE

    Beba ima jedinstvene otiske pristiju.  Ultrazvuk pokazuje da se u ovom periodu mnoge bebe smiješe i puće usne. Beba može čuti i njena koža je u potpunosti formirana. Do 18. sedmice većina ljekara na ultrazvuku može vidjeti spol bebe.

    MAMINA ISKUSTVA

    Mnoge žene osjete blago udaranje i pokretanje bebe po prvi put u ovom periodu! Neke osjećaju da imaju “trudnički mozak” i počinju se boriti sa zaboravnošću.Problemi sa probavom i grčevima u nogama dolaze na listu uobičajnih simptoma.

  • RAZVOJ BEBE

    Beba počinje prepoznavati majčin glas. On/ona počinje dobivati na težini i raste kosa.  Surfaktant, supstanca važna za razvoj pluća, već je aktivna i omogućava bebino disanje pri rođenju.

    MAMINA ISKUSTVA

    Žene idalje osjećaju promjene na grudima, a čak može početi curiti i kolostrum (prvo mlijeko) Svrbež na koži, linea nigra (pojava tamne pigmentacije na stomaku) je moguća promjena na koži. Osjećaj umora se pojačava i važno je da majka više odmara i spava.

  • RAZVOJ BEBE

    Bebin mozak se brzo razvija i utrostručiće svoju težinu do rođenja. Čula sluha, mirisa i dodira su razvijena i funkcionalna. Beba može vidjeti nejasne obrise i razlikovati svjetlo od tame.  

    MAMINA ISKUSTVA

    Dobrodošla u treći trimestar. Žene počinju osjećati simptome koji su u vezi s bebinim rastom, a moguće je oticanje, pojava hemoroida, zamor i kratak dah. Neke od njih mogu doživljavati čudne snove, ili osjećati lažne kontrakcije (Braxton& Hicks kontrakcije).

  • RAZVOJ BEBE

    Beba je spremna za porod! Pluća su razvijena i spremna za prvi udisaj. Nastavlja dobivati na težini, dok se namješta u položaj za rađanje.

    MAMINA ISKUSTVA

    Mnoge žene  osjećaju da se beba “spustila” odnosno smjestila u rodni kanal, da je spremna za rođenje. To vodi ka smanjenju simptoma kratkog daha. Pojačano vaginalno lučenje, zamor i lažne kontrakcije su također uobičajne tokom ovog perioda. 

Informacije sa stranice Baby Center, i medicinski relevantnog website-a.


TVOJ IZBOR

Sa svakom trudnoćom moraš napraviti izbor. Važno je da znaš sve mogućnosti da bi napravila ispravnu odluku na osnovu tačnih informacija. Opcije koje imaš:

  • Nastavljnje trudnoće, uz roditeljstvo djetetu ( sa ili bez partnera)

  • Nastavljanje trudnoće i davanje djeteta na usvojenje

  • Uraditi abortus i prekinuti trudnoću

Ako trebaš nekoga da razgovaraš o svim opcijama naš tim ti je na raspolaganju. Kontaktiraj nas ovdje

Informacije na ovoj stranici su namjenjene opštoj edukaciji i time nisu zamjena za profesionalni ili ljekarski savjet. Glas za život nije medicinska ustanova i ne možemo davati dijagnoze ili medicinske savjete.